Przyczyny zgagi i leczenie

Przyczyny zgagi i leczenie
Każdy z nas doświadczył kiedyś zgagi. Czasem dolegliwości są tak nieznośne, że aż swędzą uszy. Czasem pojawia się ból za mostkiem, cofanie się do gardła kwaśnego lub słonego płynu, odbijanie, chrypka, a nawet kaszel. Niby niewielka dolegliwość, a potrafi bardzo dokuczyć.

Przeważnie zgaga pojawia się 1-2 godziny po jedzeniu. Najczęściej przytrafia się miłośnikom potraw smażonych i tłustych, słodyczy oraz zwolennikom alkoholu. Zdarza się także po silnym zdenerwowaniu, zapaleniu papierosa, wypiciu filiżanki mocnej kawy czy zażyciu na pusty żołądek leków przeciwbólowych. Najczęściej zgaga jest skutkiem zwyczajnego przejedzenia, zwłaszcza gdy jedliśmy coś ciężkostrawnego tuż przed snem.
Przyczyną dolegliwości związanych ze zgagą jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. W żołądku nie czujemy jej obecności, bo wyściela go mocna, gruba i odporną na działanie kwasów trawiennych błona. Przełyk natomiast pokrywa delikatna, dobrze ukrwiona i wrażliwa śluzówka. Nawet bardzo mała ilość kwasów trawiennych sprawia jej dyskomfort, ponieważ drażnią one zakończenia nerwowe powodując uczucie palenia i pieczenia.
Te doznania są nieprzyjemne w dzień i budzą nas nocą. Zdarza się, że zgaga jest przyczyną bezsenności: ponad połowa osób, cierpiących na nią regularnie skarży się na kłopoty z nocnym wypoczynkiem.

Najprostszym sposobem walki z pojawiająca się od czasu do czasu zgagą jest zmiana diety. Aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia za mostkiem powinniśmy zrezygnować lub ograniczyć czekoladę, miętę pieprzową, alkohol, kawę, mocną herbatę, napoje gazowane, gumę do żucia. Powinno się także zrezygnować z potraw, które zgagę wywołują, czyli z dań gorących, zimnych, tłustych oraz smażonych. A kiedy już wystąpi zgaga, odstawmy wszystko co dodatkowo podrażnia błonę śluzową przełyku, czyli owoce cytrusowe i produkowane z nich soki, pomidory i ich przetwory, surową cebulę, ostre przyprawy i musztardę.

Przed zgagą uchronić może zasada wyznawana przez dietetyków, aby od stołu wstawać z poczuciem lekkiego niedosytu. Zbyt obfite posiłki obciążają żołądek, powodując wzmożoną produkcję kwasów trawiennych. Z bardzo przepełnionego żołądka łatwiej cofa się treść, pod wpływem, np. schylenia się czy kiedy położymy się po posiłku. Lepiej zjeść 5-6 małych posiłków w ciągu dnia, niż 2-3 obfite. Warto też pomyśleć o rzuceniu palenia. Nikotyna osłabia mięsień, oddzielający przełyk od żołądka. Unikajmy także noszenia odzieży, uciskającej brzuch i okolice talii, ponieważ to sprzyja wyciskaniu treści żołądka w górę. Nie należy kłaść się tuż po posiłku, z pełnym brzuchem, bo wtedy treść z żołądka może wypływać w stronę przełyku. Spać powinno się z głową uniesioną nieco wyżej, w ten sposób utrudniamy wędrówkę sokom żołądkowym.

Na uporczywą zgagę lekarz przepisze zażywanie środków, zmniejszających produkcję kwasów żołądkowych – to zlikwiduje źródło problemu. Ze sporadyczną zgagą po przejedzeniu poradzimy sobie sami. Warto mieć w domowej apteczce środki neutralizujące kwas żołądkowy. Jeśli nie mamy żadnego pod ręką pozostają nam babcine metody. Można wypić kubeczek kefiru lub jogurtu, które zneutralizują kwas. Nie zaleca się picia mleka, gdyż w kontakcie z kwasem żołądkowym szybko samo kwaśnieje i tylko nasila dolegliwości. Dobrze też wypić kubek naparu z siemienia lnianego, które neutralizuje kwasy żołądkowe, oraz chroni ściany żołądka i przełyku, pokrywając je cieniutką warstewką ochronną. Ulgę w zgadze przyniesie także wypicie naparu z szałwii lub roztworu sody oczyszczonej, schrupanie kilku migdałów lub ziarenek gorczycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz