Próchnica, a zęby dzieci


Jeżeli w codziennych obowiązkach brakuje chwili czasu na zadbanie o zęby, łatwo może je zaatakować próchnica. Wizyta u dentysty nie ograniczy się do kontroli uzębienia, lecz konieczne okaże się borowanie i plombowanie. I choć zabiegi te są obecnie bezbolesne, nie ma to jak zdrowe zęby bez dziur.
Większość bakterii, które żyją w jamie ustnej nie jest szkodliwa, są jednak i takie, które sieją spustoszenie w zębach. Po posiłku, a zwłaszcza gdy jest to coś słodkiego, bakterie dostają porcję pożywki. Gdy ją rozkładają, powstają kwasy organiczne, które rozpuszczają i wypłukują jony wapnia ze szkliwa zębów. Szkliwo staje się coraz bardziej porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwsza oznaka próchnicy czyli biała plamka. Palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, herbaty albo czerwonego wina sprawia, że plamka ciemnieje. Na tym etapie rozwoju próchnicy może się jeszcze obejść bez borowania. Trzeba jednak jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Lekarz dokładnie oczyści chore miejsce, a następnie pokryje związkiem fluoru w postaci żelu lub lakieru. Preparat sprawia, że jony wapniowe wbudowują się w to uszkodzone miejsce. Zabieg powtarza się kilka razy.
Jeśli w porę nie odwiedzi się dentysty, bakterie przemieszczą się w głąb zęba i zbliżą do miazgi. Ząb zacznie boleć, będzie wrażliwy na zmiany temperatury. Jeśli na dnie ubytku zostanie cienka warstwa zdrowej zębiny, wystarczy oczyszczenie ubytku i założenie plomby. Jeżeli jednak próchnica wniknie do miazgi i procesu zapalnego nie da się powstrzymać. Trzeba usunąć miazgę i zastosować leczenie kanałowe. Po takim leczeniu ząb zostaje, ale jest martwy. Żeby nie dopuścić do takiego stanu, warto zawczasu pomyśleć o zębach.

O zęby należy dbać zanim wyrosną. Rodzice powinni po każdym posiłku usuwać za pomocą zwilżonego jednorazowego gazika resztki mleka i słodkich kaszek z bezzębnych dziąseł malucha. Nie należy oblizywać smoczków ani łyżeczek malucha, bo w ten sposób przenosi się do jego buzi bakterie wywołujące próchnicę. Kiedy tylko pojawią się zęby mleczne, należy pomóc dziecku myć je regularnie specjalną szczoteczką i pastą do zębów dla najmłodszych.
Zepsute mleczaki zwiększają ryzyko próchnicy zębów stałych, dlatego należy je plombować. Profilaktycznie warto zdecydować się na lakierowanie zębów zaraz po ich wyrośnięciu. Taki zabieg zabezpiecza przed próchnicą.

Rozwojowi próchnicy przede wszystkim sprzyja niestaranne mycie zębów, zła dieta oraz niewłaściwy odczyn śliny. Próchnica nie będzie miała szans, jeżeli:

chociaż dwa razy dziennie starannie umyje się zęby szczoteczką miękką lub średniej twardości i pastą z fluorem. Doczyści nitką dentystyczną przestrzenie między nimi, a na koniec wypłucze usta płynem do płukania jamy ustnej, który odświeża oddech, ale też zapobiega odkładaniu się a płytki nazębnej bogatej w chorobotwórcze bakterie,
po każdym posiłku wypłucze się usta wodą,
żuć 15 minut bezcukrową gumę,
wyeliminuje się z diety lub ograniczy do minimum słodycze i potrawy typu fast food,
przygotowując posiłki, postara się, by jedzenie nie było zbyt miękkie i rozdrobnione,
co sześć miesięcy zgłosi się na kontrolną wizytę do lekarza stomatologa.

5 komentarzy:

  1. Kiedyś miałem więcej problemów z uzębieniem, gdyż unikałem wizyt. Dopiero po przeprowadzce do Wrocławia, umówiłem się przez http://wroclaw-dentysta.com.pl/pl/kontakt/ i w końcu zaznałem całkowicie komfortowego i bezbolesnego leczenia. Przy częstych kontrolach problemów nagle jest coraz mniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi nawet nie pomogło niestety piaskowanie zębów we wrocławiu, zbyt długo zaniedbywałem swe uzębienie. Prawdopodobnie będę musiał mieć implanty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Obecnie korzystam z usług stomatologicznych centrum medycznego - https://cmp.med.pl/zakres-uslug/oferta-dla-klienta-indywidualnego/ gdzie mam mam dostęp do wielu lekarzy specjalistów. Uważam, że bardzo ważny jest regularny przegląd zębów oraz higiena jamy ustnej. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Polecam sprawdzić www.centrum-stomatologii.pl – to jeden z najlepszych dentystów w Rzeszowie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moje dzieci to trzeba zaganiać do mycia zębów, ale u mnie nie ma zmiłuj się. Do dentysty też chodzą systematycznie. Dobry dentysta jest tu na wagę złota przyznaje. Na stronie https://www.dentystagdynia.pl/oferta/stomatologia-dziecieca/ można znaleźć świetnych specjalistów.

    OdpowiedzUsuń